כיצד ניתן לנצל את המינוף בזירת המסחר לטובת גידור תיק ההשקעות

123_web

ניהול תיק ההשקעות לטווח ארוך

לא פעם מתלבטים משקיעי הטווח הארוך כיצד עליהם לנהל את תיק ההשקעות שלהם בתקופות של חוסר וודאות ותנודתיות גבוהה. מצד אחד הם מעוניינים להמשיך ולהחזיק את המניות, שרכשו לטווח ארוך ולהנות מהתשואה הצפויה להם והדיבידנד שיקבלו. הם לא מעוניינים להקטין את ההשקעה, לשלם עמלות קניה ומכירה מיותרות, להשקיע זמן בהתעסקות בתיק ההשקעות ולחשוש, שתוך כדי הקטנה אפשרית של תיק ההשקעות השוק “יברח” להם למעלה. מצד שני, קיים החשש בתקופה כזו, שהתיק יאבד אחוזים ניכרים מערכו – אם לא יהיה מוגן. כיצד אם כך, ניתן להחזיק תיק השקעות לאורך זמן אך במקביל להגן עליו בפני תנודתיות גבוהה ללא הצורך למכור את חלקו?

הגנה על תיק ההשקעות, ללא הצורך בהקטנתו

לטובת גידור תיק ההשקעות, בתקופות אי וודאות ותנודתיות גבוהה, ללא הצורך בהקטנת התיק, יוכל משקיע לבצע עסקאות שורט בחוזי הפרשים העוקבים אחר מספר מדדים, שאחד מהם עשוי להתאים למבנה תיק ההשקעות שלו. 

אם לדוגמה, רוב תיק ההשקעות של משקיע מסוים מורכב ממניות הנסחרות בנאסד”ק ואותו משקיע חושש מירידות בשוק, יוכל המשקיע לבצע עסקת שורט על מדד הנאסד”ק 100 אשר תייצר לו רווח גבוה, בסיכון נמוך – במקרה של ירידות: חוזה אחד על מדד הנאסד”ק 100, שמחירו 8,000$ מחייב את המשקיע בזירת המסחר של קולמקס שוקי הון, להשתמש בביטחונות בסך של 200$ (היקף בטחונות של 2.5%) כלומר: אם יבצע עסקת שורט על חוזה אחד (מכירת חוזה אחד) במחיר של 8,000$ (בהיקף בטחונות של 200$) הרי שכל ירידה של אחוז אחד במדד הנאסד”ק תייצר לו רווח של 80$ (או רווח של 40% על הביטחונות).

גודל הגידור הנדרש לתיק ההשקעות

בחירה בהיקף הגידור תתבצע לרוב, בהתאם לגודל תיק ההשקעות של המשקיע. אם לדוגמה, גודל תיק ההשקעות שלו הוא 80,000$ המושקעים בעיקר במניות הנאסד”ק, יוכל המשקיע לבצע עסקת שורט על 10 חוזים על מדד הנאסד”ק 100 בהיקף של כ 80,000$ ובכך יגן בצורה מלאה על תיק ההשקעות שלו. הביטחונות שיידרש להן יהיו בסכום של כ 2,000$.

 

אם המשקיע ירכוש את אותם 10 חוזים על מדד הנאסד”ק והמדד ירד ב 7% (ירידה של 7% עלולה לייצר הפסד של כ 5,600$ באותו תיק השקעות) הרי שבמקביל, על אותה עסקת שורט ירוויח המשקיע 5,600$ שבעצם יאזנו לו את ההפסד בתיק ההשקעות באופן מלא.

סיכום עסקת הגידור

ראינו שעל מנת להגן על תיק השקעות בגודל של 80,000$ באופן מלא, נדרשנו לביטחונות בסך 2,000$ בלבד. אם ביצענו את העסקה וסגרנו אותה עם סיום הירידות, הרי שקיבלנו חזרה את הביטחונות, בתוספת הרווח שיצרנו על עסקת השורט, שאיזנה את ההפסד בתיק ההשקעות כלומר, עסקת הגידור לא עלתה לנו כלל. בזירת המסחר אין עמלות רכישה ומכירה וכמובן, שביצוע העסקה מתקיים בלחיצת כפתור אחת.

אזהרת סיכון:  *אין באישור שנותנת רשות ניירות ערך לניהול הזירה אישור לטיב המסחר בזירה או במכשירים הפיננסיים הנסחרים בזירה, או אישור כי מדובר באפיק השקעה בטוח או מומלץ **הפעילות בזירה דורשת מיומנות, ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם; *** פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממשי של אבדן מלוא כספי ההשקעה בתוך זמן קצר; **** החברה המפעילה זירה זו פועלת כצד נגדי לעסקאות איתך, ולכן היא המוכרת כשאתה קונה והיא הקונה כשאתה מוכר; 

פתח היום חשבון עם קולמקס
וקבל הטבות מיוחדות בעמלות למסחר*
בשוק ההון:

*ההטבות ינתנו בהתאמה אישית לפי פרופיל המסחר האישי שלך. קיימות עמלות נוספות בהתאם להסכם התקשרות.

המדדים הנסחרים בקולמקס שוקי הון ומאפשרים גידור תיק השקעות

בקולמקס נסחרים מספר חוזי הפרשים העוקבים אחר המדדים החשובים בעולם!

  • נאסד”ק 100 – המורכב מ-100 החברות הגדולות הרשומות למסחר בנאסד”ק.
  • דאו ג’ונס (Dow jones) – הדאו ג’ונס כולל בתוכו את 30 חברות התעשייה הגדולות בעולם.
  • מדד הפוטסי (FTSE) – המדד המוביל בבריטניה הוא הפיננשל טיימס והוא כולל 100 מניות מובילות.
  • מדד ה-DAX – המדד הגרמני מייצג את 30 החברות הגדולות שנסחרות בבורסת פרנקפורט.
  • S&P 500 – מדד משוקלל של שערי 500 מניות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בניו יורק.
  • Euro stoxx 50 – מדד משוקלל של שערי 50 מניות המובילות בבורסות באירופה.
  • SMI 30 מדד השוק השווצרי – מדד משוקלל של שערי מניות המובילות בבורסה בשוויץ.
  • Dollar Index- עוקב אחר שער הדולר האמריקאי ביחס לסל המטבעות המובילים בעולם.

 

בכל חוזי ההפרשים על המדדים הנ”ל, נדרשים בטחונות של 2.5% (כלומר, מינוף של 1:40) בלבד.

כמובן, שהשימוש בחוזי הפרשים על מדדים אינו מוגבל לגידור תיק ההשקעות בלבד, ויכול לשמש גם כאפשרות לחשיפה רגילה לתנודות השוק בשני הכיוונים.

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

ניצול משברים

המשבר הכלכלי, שהעולם חווה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, נותן את אותותיו גם בשווקים הפיננסיים החל באמצע פברואר, אז מדדי המניות המובילים בארה”ב עוד היו בשיאם

קרא עוד >>

משמעות המינוף בזירת המסחר

בתור משקיעים לטווח ארוך או סוחרים לטווח קצר, לא פעם אנחנו נתקלים בבעיה כאשר סכום הכסף הנזיל הולך ויורד – תוך כדי רכישת ניירות ערך ונכסים שונים. לעיתים, אנחנו נתקלים במצב, ולפיו אנחנו מרגישים שאנחנו “חייבים” לרכוש נכס במחיר מציאה, משוכנעים שהרכישה מאד כדאית ונוכל להרוויח סכום יפה אם נבצע את העסקה, אך אנחנו נמצאים במצב של חוסר נזילות או נזילות נמוכה, שלא מאפשרת לנו מיצוי פוטנציאל העסקה.

קרא עוד >>

יש המון סיבות לסחור
בחוזי הפרשים על מניות ת”א  35

אפשרות לביצוע שורט
(מכירה בחסר)
מיידי וממונף

עמלות אטרקטיביות
במיוחד

מנהל לקוח
אישי צמוד

גידור סיכונים
בלחיצת כפתור

השאר פרטים ונציג יחזור אליך:

שתף פוסט

Share on facebook
Share on google
Share on print
Share on email

אזהרת סיכון:  *אין באישור שנותנת רשות ניירות ערך לניהול הזירה אישור לטיב המסחר בזירה או במכשירים הפיננסיים הנסחרים בזירה, או אישור כי מדובר באפיק השקעה בטוח או מומלץ **הפעילות בזירה דורשת מיומנות, ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם; *** פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממשי של אבדן מלוא כספי ההשקעה בתוך זמן קצר; **** החברה המפעילה זירה זו פועלת כצד נגדי לעסקאות איתך, ולכן היא המוכרת כשאתה קונה והיא הקונה כשאתה מוכר;